
Każda początkująca dziewiarka wybierając się do pasmanterii czy przeglądając ofertę sklepów online przeżywa prawdziwy szok: dobór odpowiedniej włóczki to nie tylko decyzja w zakresie kolorystyki materiału, ale również jego rodzaju. A jest z czego wybierać! Poniżej prezentujemy krótki poradnik, dzięki któremu wybór najlepszego rodzaju włóczki stanie się zdecydowanie prostszy.
Do czego używa się włóczki?
W zależności od rodzaju włóczki, można użyć jej podczas wykonywania rozmaitych wyrobów. Wśród najpopularniejszych produktów końcowych pracy dziewiarki wskazać można między innymi:
– swetry,
– zimowe czapki i szale,
– narzuty (zarówno na meble, jak i w formie ponczo),
– koce,
– różnego rodzaju dodatki.
Jednak aby dany wybór rzeczywiście spełniał oczekiwania i sprawiał, że zachowamy komfort, a cały produkt będzie estetyczny – niezbędny jest dobór odpowiedniego rodzaju włóczki. Przykładowo, być może wykonana z wełny narzuta będzie prezentować się nie najgorzej, jednak z drugiej strony siadanie na meblu okrytym tego rodzaju kapą nie będzie należało do przyjemnych. Nie wspominając już o tym, że faktura wełny sprawi, że sierść zwierząt czy ludzkie włosy będą osiadać na niej każdego dnia! Dlatego też wybór odpowiedniego rodzaju wełny dla określonego projektu jest kwestią kluczową.
Rodzaje włóczek
Wiemy już, że dobór odpowiedniego rodzaju włóczki ma duże znaczenie dla powodzenia projektu. Jednak jakie rodzaje włóczek można spotkać w pasmanteriach online i stacjonarnych? To prawdziwy zawrót głowy: poczynając od ilości producentów, poprzez mnogość wariantów kolorystycznych, aż po rodzaje włóczki, których jest naprawdę sporo. Wśród nich można wymienić:
- Włóczki naturalne – jak nietrudno się domyślić, to właśnie naturalne rodzaje włóczek pojawiły się na świecie jako pierwsze, nim człowiek nauczył się wytwarzać niektóre materiały maszynowo. Wśród naturalnych włóczek na uwagę z pewnością zasługują:
– wełna – na wstępie warto zaznaczyć, że część osób używa słów „wełna” i „włóczka” zamiennie, co jest błędem. Podczas gdy rzeczywiście wełna jest rodzajem włóczki, to nie każda włóczka jest wełną: istnieją bowiem także inne warianty, również syntetyczne. Wełna to materiał pochodzenia odzwierzęcego: niektóre gatunki, jak owce czy alpaki, goli się co jakiś czas, pozyskując w ten sposób runo, z którego wytwarzana jest wełna. Niewątpliwą zaletą tego materiału jest komfort cieplny, jaki zapewnia, jednak wiele osób uważa, że wełniana odzież drapie, powodując tym samym znaczną niewygodę. Wełny można podzielić według ich pochodzenia, na:
a) owcze – to najpopularniejszy rodzaj wełny, o którym słyszał chyba każdy z nas. Także tutaj można wymienić rozmaite podrodzaje, których nazwy pochodzą głównie od odmian owiec, z których pozyskano runo. Z uwagi na największą powszechność, wełny owcze są najtańsze,
b) królicze – ten rodzaj włóczki jest stosunkowo mało popularny. Wełna pochodząca z królików wyróżnia się lekkością i miękkością, jednak z uwagi na niską opłacalność hodowania królików pod wełnę – materiał ten jest dość kosztowny,
c) kozia – wełna kozia to nic innego jak znany i niezwykle ceniony kaszmir. To jeden z droższych typów wełny,
d) wełnę wytwarzaną z runa alpak.
– bawełniane – włóczki bawełniane wytwarzane są z roślin, a ich niewątpliwą zaletą jest to, że bardzo rzadko uczulają. Dlatego też tego rodzaju włóczka stanowi częsty wybór alergików czy rodziców małych dzieci.
- Włóczki syntetyczne – to drugi rodzaj włóczek, które cieszą się dużą popularnością. Nie mają one jednak pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego – syntetyczne włóczki powstają w fabrykach. Wśród produktów tego rodzaju można wskazać:
– włóczki poliestrowe – tego rodzaju włóczka świetnie sprawdza się podczas wytwarzania delikatnych elementów odzieży oraz ozdób. Z uwagi na jej strukturę, poliestrową włóczkę można wykorzystać m.in. do tworzenia abażurów czy ozdobnych szali,
– włóczki akrylowe – to zdecydowanie najłatwiej dostępne włóczki w powszechnej sprzedaży. Choć jest to rozwiązanie niedrogie, a wybór kolorów jest dość szeroki, jednocześnie – z uwagi na to, że mamy do czynienia z materiałem syntetycznym – akrylowe ubrania nie przepuszczają powietrze,
– włóczki mieszane – mieszanki różnych materiałów cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Wśród dostępnych opcji można wskazać chociażby akryl z wełną lub miksy różnych rodzajów wełny. Podstawową zasadą podczas tworzenia mieszanek jest poszukiwanie takich rozwiązań, które pozwolą na uwypuklenie wszystkich zalet każdego z materiałów.
Które włóczki są najpopularniejsze?
Dużą popularnością cieszą się włóczki akrylowe, a także bawełniane oraz różne rodzaje wełny. W przypadku tych ostatnich największą dostępnością charakteryzuje się oczywiście wełna owcza i jest ona zarazem najczęściej wykorzystywana przy wytwarzaniu szalików i innych elementów garderoby.
Wszystkie ze wskazanych popularnych rodzajów włóczki charakteryzują się również szeroką gamą wariantów kolorystycznych. To ułatwia tworzenie skomplikowanych, interesujących projektów, które mogą przykuć uwagę otoczenia i sprawić, że dane dzieło zdobędzie powszechne uznanie!
Gdzie zastosować poszczególne rodzaje włóczki?
W zależności od rodzaju, włóczki stosuje się do wytwarzania różnego rodzaju elementów garderoby czy tekstyliów, w zależności od zalet, jakimi wyróżnia się dany materiał. Przykładowo, ciepła, łatwo przepuszczająca powietrze wełna będzie doskonałym wyborem gdy chcemy stworzyć zimowy sweter, jednak nie sprawdzi się zupełnie, gdy potrzebujemy stworzyć np. estetyczny obrus na stół. W tym celu zdecydowanie lepiej sprawdzi się włóczka poliestrowa, która charakteryzuje się lekką formą, pozwalającą uzyskać efekt przypominający koronkę.
Mamy nadzieję, że dość dobrze przybliżyliśmy temat i teraz rodzaje włóczki nie stanowią już tajemnicy, a ich dobór jest bardzo prosty. Warto pamiętać, że nieodpowiednio dopasowany materiał może sprawić, że cały projekt się nie uda, a co za tym idzie – lepiej jest poświęcić chwilę na jego odpowiednie dopasowanie.
Partnerem artykułu jest sklep pasmanteriapasja.pl.